pil
a
n
n
o
n
s
e
pil
a
n
n
o
n
s
e

Filmbyen.no

norgesverigedanmark
Brukeranmeldelse: Dead Man (1995)
'Stupid white man'
Skrevet av TheHorrorDude den 28./02.2010
Dead Man er et mesterverk, det er det ikke noe tvil om. Jim Jarmusch forteller historien om William Blake så elegant og uten klisjer at når man ser filmen, kan man lene seg godt tilbake i stolen og bare nyte den, uten å måtte frykte for irriterende klisjer og plagiater.

Filmen handler om regnskapsføreren William Blake (Johnny Depp) som etter å ha drept en mann i selvforsvar, må med en kule i magen som sakte dreper ham, rømme fra 3 mordere. Han får hjelp av en indianer, som vil hjelpe ham i å krysse over til "den andre siden!. Sammen reiser de på en spennende flukt gjennom villmarken.

Filmen er i svart/hvitt, som komplimenterer filmens rolige tempo, og mørke og surrealistiske tone. Den er flott regissert med til tider utrolig spennende scener. Det hele begynner med at 3 mordere blir sendt for å drepe William. Men underveis i filmen, blir flere interessert i å finne ham, og da oddsene blir mindre for William da blir det bare enda mer spennende for oss som ser på. Som sagt kan filmen være utrolig spennende, men uansett hva som skjer, om noen blir plaffet ned av revolvere eller spist av kannibaler, så har filmen alltid et rolig og behagelig tempo. Underveis i filmen, i løpet av reisen, virker alt mer drømmeaktig og surrealistisk, og den nydelige kinematografien skinner virkelig fram.

Johnny Depp er knallgod i rollen, og i løpet av filmen forandrer karakteren seg veldig, og under forandringen viser Depp at han er en knallgod skuespiller, han takler rollen perfekt. Han spiller en sjarmerende og elskverdig karakter, men kan også være sjokkerende i enkelte scener. Indianeren som følger ham, med navnet ?Nobody? er også en flott karakter, en original karakter, som også gir oss mye av filmens humor.

Dead Man er et must for alle som er spesielt interessert i film, den er helt original og vil overaske deg flere ganger. Man kan tro at filmen er på vei en vei, så bli overasket 5 sekunder senere av at historien går en helt annen vei. Den er ikke for alle, men vil tilfredsstille de fleste med over gjennomsnitts interesse for film.
Kommentarer:
#1 'keysersoze' , 28/02.2010 - 20:52
popcornpopcornpopcornpopcornpopcornpopcorn
Raider of the Last Popcornbøtte
En knakende god film dette ja, indeed! ;)
#2 Mathias 'Jarmusch' Reistad, 13/03.2010 - 14:42
popcornpopcornpopcornpopcornpopcornpopcorn
Goodfella
Min favoritt film, veldig god anmeldelse
 
Viser poster:
1
Trailere & klipp flere
Wallpapers flere
annonse
 
 
© 2004-2009, Filmbyen
rssRSS Feeds sitemapInnhold A-Å
Ansvarlig redaktør: Knut Karlsen
Filmbyen.no
Redaksjon
Ledige stillinger
Kontakt oss
Community
Retningslinjer og regler
Medlemmer
Registrer deg
Tips oss
Utfyllingsskjema
E-post: Tips@filmbyen.no
Annonse
Informasjon
Kontaktperson: Joacim Lunde